Stad voorziet regenwaterbuffer aan Koninklijke Gaanderijen

De restauratiewerken aan de Koninklijke Gaanderijen gaan, na de opening van de eerste fase, volop verder. Met de installatie van drie grote regenwaterputten, goed voor in totaal 60.000 liter, denken we ook vooruit naar de toekomst van Park Royal en het bufferen en hergebruik van regenwater.

Net voor het zomerverlof werden aan de achterzijde van de Oostelijke Gaanderijen, aan de site van het oud zwembad, drie grote regenwaterputten geplaatst van elk 20.000 liter. Dat betekent een totale buffercapaciteit van 60.000 liter. De afwatering van het dak van die zijde van de Gaanderijen gebeurt via regenwaterbuizen die historisch al geïntegreerd werden in de tussenwand van de gaanderij, een knap staaltje vakmanschap. Deze week werd de zone van de regenwaterputten verder afgewerkt.

Bij de restauratie van de Koninklijke Gaanderijen was oorspronkelijk geen bijkomende regenwateropvang verplicht, ten opzichte van de bestaande toestand. De Stad koos er bewust voor om hier wel op in te zetten. Het regenwater zal straks gebruikt worden voor de toiletten in de oostelijke kop, maar vooral ook voor de bewatering van het openbaar domein en als extra capaciteit in hitteperiodes. Vooral met het oog op de toekomstige ontwikkeling van Park Royal biedt deze extra buffer een belangrijke meerwaarde.

De voorbije zomer toonde dat een degelijke voorraad regenwater geen overbodige luxe is, zeker in droge periodes. Door de restauratiewerken aan de Koninklijke Gaanderijen kan de Stad haar regenwatervoorraad en buffercapaciteit nu aanzienlijk vergroten.

Timing van de werken

De restauratie van de Koninklijke Gaanderijen is gestart in september 2025. Dit is de eerste stap in een heropleving van deze iconische plek en een belangrijk startpunt binnen het bredere restauratietraject van de volledige site. Stad Oostende, PMV, Restotel en de Vlaamse regering herstellen deze erfgoedsite in ere.

In juli werd de eerste fase afgewerkt en werd de oostelijke gaanderij feestelijk geopend en opnieuw toegankelijk voor het publiek.

De restauratie van de Koninklijke Gaanderijen gaat ondertussen volop verder. De oostelijke 'kop' van de gaanderijen en de Drie Gapers worden afgewerkt tegen eind oktober 2026, net als de westelijke gaanderij aan de kant van de zee. Vervolgens komen de achterzijde van de westelijke gaanderij en de westelijke 'kop' aan bod. Het is de bedoeling dat deze werken tegen eind maart 2027 afgerond zijn.

Volg de restauratiewerken op www.oostende.be/thermaepalace. De ontwikkelingen op de Park Royal site kun je op www.oostende.be/parkroyal volgen.

Gepubliceerd op donderdag 10 september 2026 14.42 u.
Kom hier met al je vragen, en zelfs om eens te klagen. Maar ben je echt content, geef dan een compliment bereikbaar van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 19 uur.

Stuur een e-mail naar o-punt@oostende.be

Surf naar O-punt