Tijdens The Crystal Ship 26 staat nieuwsgierigheid centraal. Matthias vertrekt als curator vanuit één oproep: kijk opnieuw. In een tijd waarin we vaak wegkijken uit gewoonte, gemak of overprikkeling, moedigt het festival bezoekers aan om via de murals opnieuw aandacht te hebben voor hun omgeving. Wie kijkt, ziet meer. De murals spelen daarin een belangrijke rol: ze helpen om stil te staan en nieuwsgierig te worden naar wat je ziet.
Schoenaerts’ rol als curator is geworteld in zijn achtergrond als street artist Zenith. Zijn eerste atelier was de straten van Antwerpen. Meteen ook de plek waar hij zijn directe, minimalistische en eerlijke beeldtaal ontwikkelde. Die taal vormt vandaag nog steeds de basis van zijn werk én van zijn keuzes als curator.
Street art is nooit lokaal geweest. Het ademt even hard in Tokio als in New York, even fel in Johannesburg als in Oostende. Matthias zette zijn sporen van de Bronx tot Chicago. Koen haalde zijn inspiratie aan de bron zelf, van de ruwe stoepen van de Bronx tot het felle Californische licht. Dat licht, die schaduw, dat directe kleurgebruik: het is geen stijl maar een manier van kijken. Filmisch bijna. Groots in aanpak, maar altijd eerlijk in intentie.
Het genre werd wereldwijd gekatapulteerd door kunstenaars als Jean-Michel Basquiat, die de straat naar het museum tilde en tegelijk de kunst terug de realiteit in duwde. Dat spanningsveld is niet nieuw. Van Gogh schilderde wanhoop en waarheid. Mary Heilmann brak verf open tot emotie. Vandaag blijven figuren als Basquiat en Banksy de markt domineren omdat hun werk een snede draagt: het weigert om de wereld mooier te maken dan hij is.
In dat kader ontstaat Round 4, de mural van Matthias Schoenaerts en Koen van den Broek. De muur vertrekt vanuit de titel “Round 3 doesn’t matter anymore in Round 4”, een zin uit een boksmatch die Matthias diep raakte: een vechter die terugkomt in ronde vier en zegt dat wat er daarnet gebeurde geen gewicht meer heeft. Voor Matthias werd dat een innerlijk kompas; voor Koen een aanleiding om te werken met lijn, kleur en reductie. De boksring, het rood, het industriële en het strakke kader worden in het werk metaforen voor kunstenaarschap, voor vallen en opstaan.
Round 4 gaat over veerkracht, over blijven bewegen, over opstaan wanneer je bijna bent gevallen. Minimalisme maakt het werk kwetsbaar: elke lijn draagt betekenis. Tegelijk laat het ruimte voor interpretatie, voor twijfel, voor de blik van de kijker.
Voor Matthias was David Lynch een reddingslijn: een uitnodiging tot mysterie, spanning en het onderhuidse. Voor Koen was John Baldessari dat: humor, absurditeit en de vrijheid om regels te breken. Die invloeden zijn fundamenten. Ze tillen het werk boven het regionale uit en plaatsen het in een internationaal gesprek dat al decennia woedt: wat is echt, wat is gezien, wat is verzwegen?
Kunst voor en door de stad
Met deze editie wil The Crystal Ship de nieuwsgierigheid van passanten aanwakkeren, of ze nu bewust naar de murals komen of toevallig passeren. Met The Crystal Ship 2026 x Matthias Schoenaerts brengt Oostende geen verzameling kunstwerken van gerenommeerde en jonge makers, maar een nieuwe manier om naar de stad te kijken.
De murals verschijnen waar het leven zelf plaatsvindt: tussen huizen, langs routes, op plekken waar mensen elkaar kruisen. Ze nodigen uit tot stoppen, herbeginnen en anders kijken: TCS 2026 is een uitnodiging tot nieuwsgierigheid.
The Crystal Ship 2026 wordt zo geen bestemmingsfestival, maar een ontmoeting tussen toevallige voorbijgangers, bewoners, kunstenaars en de artiesten die Schoenaerts samenbrengt.
Koen van den Broek en Matthias Schoenaerts brachten het werk ‘Round 4’ aan op het Ensorinstituut. De andere murals van The Crystal Ship 2026 worden afgerond tijdens de creatieweken (30 maart t/m 11 april 2026), wanneer de totale collectie de 100 werken ruim zal overschrijden.
Meer info via www.thecrystalship.be

