Update 23.09.2025 - Renovatie Koninklijke Gaanderijen: nieuwe samenwerkingsprincipes

Het Vlaamse Regeerakkoord van september 2024 voorziet extra middelen voor de renovatie van Thermae Palace en de Koninklijke Gaanderijen. Aan de al eerder toegekende 12 miljoen euro voegt Vlaanderen 30 miljoen euro subsidie toe. Daarbij vraagt de Vlaamse Regering om snel aan de werken te starten.

De restauratie van de Koninklijke Gaanderijen is op maandag 8 september 2025 begonnen. Dit is de eerste stap in de heropleving van deze iconische plek. De firma Artes Woudenberg is begonnen met de opbouw van de werfzone, op de graszone aan de Koninklijke Gaanderijen. Vanaf 15 september werden de Koninklijke Gaanderijen in stellingen gezet. De eigenlijke restauratiewerken zullen binnenkort kunnen aanvangen. Bedoeling is om tegen de zomer van 2026 deze werken af te ronden. 

Principes voor de samenwerking

Naar aanleiding van het Vlaams Regeerakkoord van september 2024 werden nieuwe gesprekken gevoerd om aanpassingen te doen aan het afsprakenkader dat eind 2023 werd vastgelegd. Hiervoor zaten de partners - Stad Oostende, Restotel NV, PMV en Vlaanderen - opnieuw rond de tafel. Samen maakten ze afspraken over de huidige en toekomstige samenwerking. Deze principes werden goedgekeurd door de Gemeenteraad op 22 september 2025.

De hoofdlijnen zijn:

  • De volledige Koninklijke Gaanderijen en de twee uiteinden moeten tegen het bouwverlof van 2026 gerenoveerd zijn. Deze blijven eigendom van Stad Oostende. De Stad behoudt eeuwigdurend alle rechten en zeggenschap over het gebruik van het monument.
  • Ook de renovatie van het hoofdgebouw (het huidige Thermae Palace) wordt zo snel als mogelijk opgestart. Het gebouw blijft in hoofdzaak een hotel. Door het herbekijken van de bestaande ruimtes, is er een optie om van 116 naar 210 kamers te evolueren.
  • Het idee om Mu.Zee te verhuizen naar de Koninklijke Gaanderijen, is van de baan. Mu.Zee blijft op haar huidige locatie in de Romestraat.
  • De volledige site van de Koninklijke Gaanderijen en het Thermae Palace wordt opgenomen in het nieuwe ruimtelijk uitvoeringsplan Park Royal. Op de volledige Park Royal site mag nooit gebouwd worden, en dus ook niet op de parking aan het Thermae Palace Hotel. Hiermee werd ook de piste van residentiĆ«le bewoning en hoogbouw definitief verlaten.
  • De mogelijke invulling van de uiteinden of koppen van de Koninklijke Gaanderijen staan nog niet vast.

Deze principes worden vertaald in een addendum op de bestaande samenwerkingsovereenkomst. Ook het businessplan evolueert mee op basis van deze principes en wordt zo snel als mogelijk gefinaliseerd. Het is alvast de bedoeling om tegen 2028 de werken op de volledige site af te ronden.

Stad Oostende, PMV, Restotel en de Vlaamse Regering geven dit erfgoed de grandeur terug die het verdient. Samen bouwen deze partners aan de toekomst van deze parel aan de Vlaamse kust. 

Bekijk alle info over de renovatie van de Koninklijke Gaanderijen

Gepubliceerd op dinsdag 23 september 2025 8.16 u.
JOUW STAD. JOUW VRAGEN. JOUW BEZORGDHEDEN. JOUW REACTIES.
Kom hier met al je vragen, en zelfs om eens te klagen. Maar ben je echt content, geef dan een compliment bereikbaar van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 19 uur.